Nová kolekce vysokého šperkařství Cartier Le Voyage Recommencé

Nová kolekce vysokého šperkařství Le Voyage Recommencé značky Cartier, jak už sám název vypovídá, vybízí na cestu. Cestu do srdce tvorby jednoho z nejstarších šperkařských domů světa, na které Maison zkoumá své savoir-faire a tvůrčí postupy ve světle nové perspektivy a přistupuje ke svým základům z nečekaného úhlu. Unikátní styl Cartier se vyznačuje čistými liniemi, rovnováhou tvarů a hrou jednotlivých proporcí každého kusu, jež dohromady tvoří harmonický šperk s výrazným vizuálním dojmem. Kolekce se drží vysokého standardu, poctivého klenotnického řemesla a nechybí ani typické prvky, jako je práce se světlem, geometrií či kontrastními barvami. Vzácné architektonické šperky znovuobjevují palety barevných harmonií a oslavují život. 

Cartier kolekce Le Voyage Recommencé

Kolekce je na první zastávce své inspirativní cesty uvedena v počtu více než osmdesáti unikátních šperků, jejichž základ tvoří série náhrdelníků. Oživení neživého, oproštění se od všeho statického, kompozice náhrdelníku Sama s 19,27karátovým cejlonským safírem, inspirovaného pohybem vířících dervišů, se pyšní silným vizuálním dojmem. Spirálovitá řada křivek a oblouků přináší působivý pocit pohybu. Objemný design šperku přerušují arabesky, na jejichž povrchu tančí světlo. Pro šperky Cartier začíná vše u kamenů, které vyvolávají emoce a pocit výjimečného. Středobodem prstenu Ondule je 0,92karátový šedofialový diamant obklopený diamanty ve tvaru půlměsíce, dodávající prstenu tajemnou svatozář. Barvou i váhou výjimečný drahokam je zakomponovaný do miniaturní struktury, jako světelný vír, přerušovaný reliéfem a objemem.

Když jde o ztvárnění přírody, nehledejte v kreacích Cartier nic romantického ani přeslazeného. Tvůrčí napětí se pohybuje od hyperrealismu přes stylizaci až po abstrakci. V náhrdelníku Panthère Givrée se stylizace a figurace vzájemně ovlivňují. Nejprve je tu kočičí hlava, realistická od špičky nosu až po mandlové smaragdové oči a špičaté uši. Pak je tu srst šelmy, která je rozpixelovaná do změti geometrických tvarů a posetá skvrnami z onyxu. Mistrovské dílo, panter jako by bděl nad souborem tří akvamarínů o celkové váze 20,33 karátu s mocnou intenzitou chromatičnosti. Jemné doteky lapisu lazuli přerušují kompozici a rozehrávají kontrast. Motiv pantera do šperkařského světa přinesl sám Louis Cartier v roce 1914, kdy si vypůjčil jeho srst na ozdobu hodinek z platiny, diamantů a onyxu, čímž vyvolal obrovskou senzaci.

Cartier kolekce Le Voyage Recommencé

Vášeň pro svět a různorodé kultury je dědictvím šperkařského domu. Náhrdelník Girih se poddává pokušení cestovat a nabízí jedinečnou interpretaci jednoho ze základních témat stylu Cartier –islámského umění a nádhery jeho architektury. Vše je prezentováno v té nejrafinovanější a nejnázornější formě, v podobě souhry linií, motivů a symetrie. Intenzita šperku se snoubí se silou chromatické harmonie mezi smaragdy ze Zambie a tyrkysy vybroušenými na míru. V souladu s tradicí versatilních kousků domu Cartier lze centrální přívěsek oddělit a nosit jako brož.

Pro Cartier jsou drahé kameny s charakterem smyslem existence každého jedinečného díla. Náhrdelník Claustra představuje soubor diamantů broušených do tvaru štítu, včetně pozoruhodného 4,02karátového exempláře, uprostřed složité struktury tvořené lomenými liniemi. V celém náhrdelníku se násobí efekty perspektivy a prolínání reliéfu, zatímco světlo vibruje a cirkuluje. Otevřená struktura šperku v sobě nese kontrast diamantů střídajících se s onyxem – ikonická kombinace černé a bílé, kterou Cartier zavedl do svého repertoáru ke zdůraznění geometrie ve svých návrzích na počátku 20. století, ještě před obdobím, které se stalo známým jako Art Deco. I tento kus je transformovatelný a náhrdelník lze rozdělit na dvě části.

Cartier kolekce Le Voyage Recommencé

Vedle unikátních kusů kolekci doplňují dvě soupravy šperků – Unda a Voltea, jejichž součástí je náhrdelník, náušnice i prsten. Náhrdelník Unda obsahuje šedesát sedm smaragdových kabošonů různých velikostí vlnících se mezi množstvím diamantových paprsků. Grafická a zároveň minimalistická struktura kontrastuje s leskem a kulatostí drahokamů a vytváří tak motiv vln. Základem náhrdelníku Voltea se stala klasická kombinace černé a červené. Každý korálek byl zvlášť vybroušen a zasazen do struktury z růžového zlata tak, aby se vzájemně nedotýkal s ostatními. Otevřený rám z onyxu a osazení diamanty umožňují šíření energie v pravidelných vlnách od jednoho kamene ke druhému.

Cartier si pro odhalení své kolekce Le Voyage Recommencé vybral Florencii, kde se koncem května konal slavnostní večer v zahradě paláce Palazzo Corsini. Ten patří k jedněm z nejkrásnějších míst ve městě a jsou zde díla Rubense, Fra Angelica a Caravaggia. Palác, proslulý svým uměleckým a historickým odkazem, se proměnil ve velkolepé prostředí, kam bylo pozváno mnoho významných hostů blízkých domu Cartier: Gong Li, Vanessa Kirby, Elle Fanning, Golshifteh Farahani; velvyslankyně Kimberly Woltemas, Tara Emad; a přátelé Domu Adrien Brody, Riley Keough, Stéphane Bak a Pom Klementieff.

Samotné šperky pak bylo možné si prohlédnout v toskánské vile Villa Reale di Marlia, kde byla uspořádána výstava exkluzivního výběru kusů vysokého šperkařství. Za výstavou stála Patricia Urquiola, architektka a designérka, která je věrnou přítelkyní Maisonu a podílela se na předchozí prezentaci high jewellery kolekce Sixième Sens (2021). Tato všestranně nadaná španělská designérka vytvořila velkolepou expozici s 80 vitrínami a více než 350 vystavenými kusy, které v sobě kombinovaly sofistikovanost a organické prvky, soustředěné kolem oblastí inspirace Cartier.

Butik Cartier, Pařížská 2, Praha 1
www.cartier.com

CartierCartier kolekce Le Voyage RecommencéLe Voyage RecommencéŠperky