Léčivá & magická síla kamenů
Josef Pavel Kreperát, autor někooika publikací na téma léčivé kameny sice léčivým účinkům kamenů věří, nicméně radí nám, abychom se vždy při rozhodování, jakému kamenu svěřit své neduhy, radili spíš intuicí a senzibilitou než rozumem, neboť ty nám spolehlivě naznačí, co pro nás a naše zdraví bude nejúčinnější.
Zároveň návod k léčení kameny nelze chápat jako náhradu klasické medicíny, spíš díky kamenům vyprovokujeme organismus k vlastní léčebné aktivitě a často se díky nim dobereme k původu našich obtíží, které mnohdy leží v duševním životě. Rovněž upozorňuje, že ne všechny kameny kameny jsou vhodné pro určité potíže, dokonce někdy mohou i škodit například ty, které obsahují stopy těžkých kovů). Pomáhat mohou v různé podobě – někdy spíš jako elixíry nebo esence, jindy, například k uvolnění svalů nebo při revmatismu, bývá efektivní masáž určitým kamenem. A rada na závěr – kameny potřebují k životu stejné podmínky jako my sami: čistý vzduch, vodu, slunce a lásku. Vybrali jsme ty nejznámější kameny v různých barvách, přičemž platí, že určitý kámen se může vyskytovat v několika barvách i různých jemných odstínech.
Cartier – klenotník králů & král klenotníků: 1900–1948
Tak nazval anglický král Eduard VII zakladatele značky Cartier, Louise-Francoise Cartiera (1819 – 1904).
V roce 1847 otevírá L.-F. Cartier v Paříži svou šperkařskou dílnu, kde začala vyrábět výjimečné šperky pro nejvyšší společenskou třídu. Do sídla firmy na Rue de la Paix si zvykli zajíždět významní hosté nejen v Francie, ale záhy, jak stoupala Cartierova sláva, z mnoha koutů světa. Lousi-Francois Cartier si získal jméno sázkou na luxus, jedinečnost a dokonalost šperků v každém směru. Jeho klenotnické kreace nebyly pro každého, jejich cenu určovaly především vzácné materiály – zlato, platina, diamanty a vzácné barevné drahokamy. O jejich dokonalé brusy se postarali nejzkušenější světoví brusiči, zlatníci je pak rafinovaně spojovali do úchvatných opulentních náhrdelníků, náramků, tiár a náušnic. Žádné jiné šperky se jim nevyrovnaly.
Cartiera, skvělého klenotníka, který nadevše miloval práci se čtveřicí nejceněnějším drahých kamenů – diamanty, smaragdy, rubíny a safíry. Odborník dokáže ocenit jejich dokonalé brusy, obdivovatel krásy pak barevnou pestrost vzájemně kombinovaných kamenů. Cartier v každém výrobku s nebývalou pečlivostí a smyslem pro detail pečuje o dojem výjimečnosti a exkluzivity. O tom jsme se mohli přesvědčit i v roce 2010, kdy se v Jízdárně Pražského hradu konala výstava Cartier The Power of Style mapující více než 160letou historii značky Cartier. Představila několik stovek unikátních šperkařských skvostů, z nichž některé vám, byť je obrazově, představujeme.
Snubní prsteny
Symbol stavu manželského, stvrzení věrnosti a stálosti, kroužek jako vyjádření věčnosti…v tom je jedinečnost snubního prstenu, který odolává těžkým ekonomickým časům i permanentnímu trendu poklesu sňatků u nás i ve světě.
Diamant & diamantový šperk
Kámen, který je považován za krále mezi drahokamy, kámen uctívaný snad všemi ženami na světě, ale i kámen opředený mnoha mýty… Marilyn Monroe ho nazvala svým nejlepším přítelem, po jiné slavné herečce Elizabeth Taylorová byl jeden diamant dokonce pojmenován. Čím je diamant tak výjimečný, proč byl a je považován za nejcennější drahokam?
„Z lidských věcí, a to nejen drahokamů, je nejvíce ceněn diamant.“ C. Plinius Secundus
Chopard: Dokonalá krása
Najdeme je na nejhonosnějších místech, nosí je vyhlášeného herecké hvězdy, zkrátka jméno Chopard je vizitkou nejvyššího luxusu. Konec-konců více než 150 let práce se zlatem, diamanty a barevnými drahokamy, šperkařské a hodinářské mistrovství a k tomu nezaměnitelný do posledního detailu vybroušený styl ani nemůže být určen pro každého.